O Zakladi izviđačkog prijateljstva

Stvaramo bolji svijet! slogan je Izviđačkog pokreta koji u Hrvatskoj djeluje više od stotinu godina.

Slijedeći stoljetnu tradiciju izviđaštva, misija Zaklade izviđačkog prijateljstva je promocija izviđaštva u javnosti te razvoj Izviđačkog pokreta u Hrvatskoj kroz jačanje lokalnih izviđačkih organizacija i promicanje pokreta u svim dijelovima Hrvatske.

Cilj Zaklade je:

• Sufinanciranje malih izviđačkih projekata kroz programske natječaje
  • Stvaranje mreže podržavatelja Izviđačkog pokreta u Hrvatskoj kroz Klub prijatelja izviđača
  • Pružanje podrške nacionalnim izviđačkim projektima i aktivnostima

PROGRAMSKI NATJEČAJI

Zaklada će za dio prikupljenog novca nekoliko puta godišnje raspisivati programske natječaje na koje će se moći javljati izviđačke udruge.

Natječaji će obuhvatiti programe:

• ekoloških aktivnosti
  • humanitarnih aktivnosti
  • aktivnosti rada u zajednici
  • aktivnosti razvoja izviđačkih udruga

Zaklada će, za potrebe izviđačkih udruga, organizirati edukaciju u području pisanja i prijavljivanja projekata te u području upravljanja projektima što će ujedno pomoći izviđačkim voditeljima u stjecanju novih vještina i kompetencija.

KLUB PRIJATELJA IZVIĐAČA

U Hrvatskoj danas postoji oko 250,000 ljudi koji su u nekom trenutku svog života bili izviđači.  Velika većina ih razdoblje svoje mladosti provedeno u izviđačima pamti kao krajnje pozitivno i rado se toga prisjeća. Pojedine vještine, znanja i vrijednosti, stečene u tom periodu, pomogle su mnogima u kasnijem odrastanju.

Klub prijatelja izviđača ima za cilj okupiti i povezati bivše izviđače i sve one koji podržavaju Izviđački pokret. Članstvo u klubu pružit će im mogućnost da ponovno budu dio velike svjetske izviđačke obitelji, ali i da osobno, barem na simboličan način, mogu pomoći djeci i mladima u Hrvatskoj da provedu slobodno vrijeme u zdravom, prirodnom i poticajnom okruženju. Članovi kluba imat će i različite pogodnosti članstva – od mogućnosti sudjelovanja u raznim aktivnostima i druženjima do korištenja popusta na razne proizvode i usluge koje će nuditi Zaklada u suradnji sa sponzorima.

NACIONALNI IZVIĐAČKI PROJEKTI I AKTIVNOSTI

• Boranka – najveća volonterska akcija pošumljavanja požarišta Dalmacije
  • Nacionalne aktivnosti naobrazbe – edukacija i osposobljavanje izviđačkih voditelja
  • Gradovi prijatelji izviđača – izgradnja mreže gradova koji aktivno podržavaju izviđaštvo